Խորհրդարանում հյուրընկալվել է Հայաստանում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպանը
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը եւ խմբակցության անդամ Ալեքսեյ Սանդիկովը հուլիսի 10-ին հանդիպել են ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ:
Կողմերը քննարկել են հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող օրակարգային հարցեր: Լիլիթ Մակունցը դեսպանին ներկայացրել է մեր երկրում ընթացող ներքին քաղաքական զարգացումները:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել իրականացվող օրենսդրական փոփոխություններին, մասնավորապես «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրինագծով առաջարկվող կարգավորումներին, Սահմանադրական դատարանի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին:
Զրուցակիցները երկկողմ հարաբերությունների առաջմղման համատեքստում կարեւորել են խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ ընդգծելով հատկապես կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված ստեղծված իրավիճակում ընթացիկ հարցերը խորհրդարանական դիվանագիտության ճանապարհով կարգավորելու հանգամանքը: Այս առումով ընդգծվել է համաճարակի դեմ պայքարում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի համատեղ ջանքերի կարեւորությունը: Մտքեր են փոխանակվել այս օրերին կանոնավոր ավիափոխադրումների բացակայության պայմաններում ՀՀ եւ ՌԴ քաղաքացիների՝ իրենց երկրներ վերադարձի ապահովման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի մասին:

10 июля руководитель фракции «Мой шаг» Л.Макунц и член фракции А.Сандыков встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом РФ в РА С.Копыркиным.
Стороны обсудили повесточные вопросы развития армяно-российских отношений. Л.Макунц представила послу текущие внутренние политические развития в Армении.
В ходе встречи затронуты осуществляемые законодательные изменения, в частности предлагаемые законопроектом «Об аудиовизуальных медиа» упорядочения, а также развивающиеся вокруг Конституционного Суда события.
Собеседники в контексте продвижения двусторонних отношений отметили роль парламентской дипломатии, особо подчеркнув урегулирование текущих вопросов в создавшейся вследствие коронавирусной пандемии ситуации путем парламентской дипломатии. В этом плане подчеркнута важность совместных усилий Армении и России в борьбе с пандемией. Стороны обменялись мнениями по предпринимаемым шагам для обеспечения возвращения граждан РА и РФ в свои страны – в условиях отсутствия в эти дни регулярных авиаперевозок.